Prawa zwierząt. Bardzo krótkie wprowadzenie – DeGrazia wydany w Polsce


99Zakład Wydawniczy Nomos wydał książkę Davida DeGrazii Prawa zwierząt. Bardzo krótkie wprowadzenie. Pierwotnie książkę Animal Rights: A Very Short Introduction wydało wydawnictwo Oxford University Press w roku 2002 w serii Very Short Introductions (VSI).

David DeGrazia jest amerykańskim bioetykiem od wielu lat zainteresowanym kwestiami relacji człowieka z resztą zwierząt. W roku 1996 napisał książkę Taking Animals Seriously: Mental Life and Moral Status. Jego poglądy streszczone zostały w książce Doroty Probuckiej Filozoficzne podstawy praw zwierząt w rozdziale „Dlaczego nie tylko ludziom powinny przysługiwać ustawowe prawa?” (uwaga, można kupić wersję elektroniczną!).

Prawa zwierząt. Bardzo krótkie wprowadzenie to… oczywiście zaledwie wprowadzenie. Jak pisze sam autor „Sukcesem niniejszej książki będzie, jeśli pomoże ona czytelnikowi lepiej orientować się w zasadniczych kwestiach znajdujących się w centrum współczesnych dyskusji nad prawami zwierząt”. Tego typu książki są jednak bardzo potrzebne, jeśli zrozumienie idei praw zwierząt ma się rozpowszechniać.

Znamienne, że Nomos wybrał właśnie tę książkę jako jedną z pierwszych wydanych w serii krótkich wprowadzeń. Seria VSI ma w oryginale blisko 400 pozycji! To świadczy o tym, że wydawnictwo pilnie obserwuje nie tylko rynek wydawniczy, ale i trendy społeczne. Wprowadzenie do książki opisujące jej zawartość jest do przeczytania za darmo (pdf).

degrazia_prawa_zwierzatdegrazia

Spis treści:

Przedmowa i podziękowania 9
1 Wprowadzenie 11
2 Status moralny zwierząt 25
3 Jakie są zwierzęta? 63
4 Krzywdy cierpienia, zamknięcia i śmierci 81
5 Jedzenie mięsa 99
6 Trzymanie zwierząt w domach i ogrodach
zoologicznych 117
7 Doświadczenia na zwierzętach * 139
Bibliografia, źródła i propozycje dalszej lektury 167
Spis ilustracji 175
Indeks 177

Przy okazji: cieszy fakt, że Nomos postawił na odważny projekt okładek serii, wyglądają naprawdę dobrze. Oryginalna seria VSI ma bardzo charakterystyczny wygląd, również jest przykładem dobrego projektowania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *