Emancypacja podatkiem, evidence-based hope i znikające zwierzęta (do poczytania i posłuchania)


gzyra.net

Ostatni w roku 2017 felieton dla Krytyki Politycznej poświęciłem kwestii podatków od produktów zwierzęcych i tego, czy mogą one wpłynąć na poprawę sytuacji zwierząt. Tekst zaytytułowany „Emancypacyjna siła podatku… od miesa” wzbudził trochę kontrowersji, co widać choćby w komentarzach pod artykułem.

Fragment tekstu na zachętę:

W jaki sposób opodatkowanie miałoby się przełożyć na polepszenie sytuacji zwierząt? Odpowiedź z pozoru wydaje się prosta: poprzez zniechęcanie do zakupu, droższych po wprowadzeniu podatku, produktów pochodzenia zwierzęcego i obniżenie opłacalności tzw. produkcji zwierzęcej. W rzeczywistości nie od dziś trwa spór teoretyków o to, co i jak powinno być opodatkowane, a także osiągnięcie jakiego celu byłoby zadowalające. Czy chodzi o odejście od intensywnych metod hodowli? O zmniejszenie liczby hodowanych zwierząt? O jedno i drugie?

Oprócz kontrowersji artykuł wzbudził też pozytywne zainteresowanie Radia TOK FM, które zaprosiło mnie do audycji „Idealna niedziela”. Moja rozmowa o podatku z prowadzącą Zuzanną Piechowicz jest do posłuchania na stronie radia.

W grudniu zeszłego roku opublikowałem na portalu Krytyki jeszcze jeden tekst: „Nadzieja oparta na dowodach”. Napisałem go, ponieważ od dawna cenię sceptycyzm metodologiczny i krytyczne myślenie, więc drażnią mnie niestworzone historie, jakie tworzy się w sieci na zasadzie głuchego telefonu, brak nawyku sprawdzania źródła informacji i kiepski poziom czytania ze zrozumieniem. Felieton powstał na kanwie niejasnej infomacji o zamknięciu przez Tesco stoisk z mięsem. Fragment brzmi tak:

Nadzieja budowana na mizernych podstawach zwykle okazuje się płonna, a nieuzasadniony entuzjazm, jakkolwiek pomaga funkcjonować w przytłaczającym świecie, jest po prostu formą oderwania od rzeczywistości. Warto zawsze pamiętać, że może nie być aż tak dobrze, jak się wydaje. Jeśli przedmiotem troski ma być rzeczywistość, potrzebne są prawdziwie dobre wiadomości.

W medycynie stosuje się pojęcie evidence-based hope, np. w kontekście terapii nowotworów, chronicznego bólu lub chorób psychicznych. Nadzieja oparta na dowodach to po prostu realistyczne, rozsądne oczekiwania – na coś, co, choć niekonieczne, to prawdopodobne. A rozwijanie krytycznego myślenia w świecie, w którym nie ma dnia bez manipulacji i celowej dezinformacji, to podstawowy akt oporu.

TESCO | gzyra.netOdrobinę przed ukazaniem się tego tekstu Socjopatka.pl opublikowała wpis, w którym wykorzystała moją odpowiedź na pytanie „Co się stanie ze zwierzętami gospodarskimi, kiedy przestaniemy jeść mięso?”. Klasyczne pytanie. Zachęcam do przeczytania odpowiedzi.

A tak w ogóle, to zbliżam się do liczby 50 tekstów napisanych dla Krytyki Politycznej, z którą współpracuję już od 5 lat. Obie strony są zadowolne ze współpracy, więc w 2018 roku możecie się spodziewać kolejnych artykułów. Odnośniki do wszystkich poprzednich znajdziecie tu:

Publikacje i referaty | Dariusz Gzyra


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.