Dwa teksty w książkach: „Cisza nad krzywdą” i „Wolność bycia dobrym”


Dariusz Gzyra | gzyra.netKrakowska Fundacja Czarna Owca Pana Kota jest jedną z ciekawszych i bardziej aktywnych polskich organizacji działających na rzecz zwierząt. Zajmuje się między innymi działalnością wydawniczą. Dwie wydane przez nich książki: „Poza gatunek: rozmowy o aktywizmie, prawach zwierząt i społeczeństwie” i „Książka o prawach zwierząt” można pobrać bez opłat na stronie dlazwierzat.org.

Współpracowałem z Owcą wielokrotnie, miałem swój wkład w trzy wydane przez nich książki. W najnowszej, „Aktywizm prozwierzęcy: instrukcja obsługi”, również jest mój tekst: „Wolność bycia dobrym”. Fragment:

Etyka z natury rzeczy jest formą ograniczenia siebie i innych. Ciekawe, że kiedy powie się większości, że powinna przestać wspierać jakąkolwiek krzywdę zwierząt, reakcją może być zarzut, że takie wezwanie jest zamachem na wolność. Reagują tak ludzie, którzy w dużej mierze nie wybrali sobie poglądów i sposobu życia, którzy działają automatycznie i nawykowo, z nieuświadomioną – a istniejącą – możliwością lepszego wyboru. Bronią samodzielności, nie zauważając, że w rzeczywistości w ten sposób odmawiają bycia decydentem świata, w którym żyją, w jego najważniejszym, etycznym wymiarze czynienia dobra.

Cały tekst możecie przeczytać klikając w okładkę książki „Aktywizm prozwierzęcy”.

Aktywizm prozwierzęcy: instrukcja obsługi | Dariusz Gzyra | gzyra.netW wydanej przez Owcę w 2014 r. „Książce o prawach zwierząt” jeden z rozdziałów to rozmowa ze mną zatytułowana „Cisza nad krzywdą”. Fragment:

Ludzie bez problemu uznają podmiotowość zwierząt, które znają. Doświadczają ich uczuć, widzą ich zdolności umysłowe, komunikują się z nimi. Oddalenie zwierząt, które są eksploatowane i zerwanie połączenia pomiędzy ich losem a produktem czy czymkolwiek innym, co jest efektem ich wykorzystania, jest dużą przeszkodą w rozpoznaniu ich podmiotowości. Trzeba zobaczyć te zwierzęta takimi, jakie są lub mogłyby być, gdyby miały możliwość być w pełni sobą. Dementować kłamstwo na ich temat, serwowane przez kompleks hodowlano-przemysłowy i sowicie opłacane agencje reklamowe, tworzące nierealne wizerunki zwierząt. Zobaczyć zwierzęta, zdejmując wszystkie filtry postrzegania, które zniekształcają obraz.

Całą rozmowę możecie przeczytać klikając w okładkę „Książki o prawach zwierząt”.

Książka o prawach zwierząt | Dariusz Gzyra | gzyra.netZachęcam do wsparcia Fundacji Czarna Owca Pana Kota – będzie to wsparcie rozsądnego, nowoczesnego i naprawdę przychylnego zwierzętom aktywizmu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *