Jak urządzić świat? – debata w Gazecie Wyborczej

gzyra.netZostałem zaproszony do udziału w debacie inaugurującej cykl „Jak urządzić świat?”, a organizowanej przez Gazetę Wyborczą. Będzie to specjalna debata, bo z młodzieżą licealną. Spotkanie ma charakter otwarty. Debata odbędzie się 20 listopada 2012 r. o godz. 15:00 w siedzibie Agory w Warszawie przy ul. Czerskiej 8/10. Debacie towarzyszy publikacja kilku tekstów, ciekawych, acz miejscami zdecydowanie wymagających komentarza. Z opisu wydarzenia:

Ustawa o ochronie zwierząt mówi, że „zwierzę nie jest rzeczą”. Ale w rzeczywistości, według polskiego prawa, jest rzeczą: można je kupić, sprzedać, można dostać za nie odszkodowanie. I można go używać: do jedzenia, na skóry, do doświadczeń, dla rozrywki. Czy zwierzę powinno być rzeczą? A może powinno mieć jakieś prawa? Jakie? Uważa się, że człowiek ma prawo używać zwierząt do swoich celów (tak, jak ma prawo używać zasobów naturalnych Ziemi) bo jest na wyższym poziomie rozwoju: umysłowego, moralnego, duchowego. Jeśli tak, to może powinno być odwrotnie: powinien mieć szczególne obowiązki wobec zwierząt? A może podział na ludzi i zwierzęta w świetle współczesnej nauki i etyki się przeżył? Może należy przyznawać uprawnienia każdej żywej istocie proporcjonalnie do jej możliwości odczuwania szczęścia i cierpienia? Może wykorzystywanie zwierząt, tak, jak wykorzystywanie niewolników, powinno zostać w ogóle zakazane? A przynajmniej uznane za niemoralne? Bo czy rzeczywiście nie moglibyśmy dziś żyć nie wykorzystując zwierząt?

Gazeta Wyborcza przygotowała specjalną stronę poświęconą akcji „Jak urządzić świat?”: http://wyborcza.pl/jakurzadzicswiat

Zachęcam do przeczytania tekstów towarzyszących debacie:

– wywiad z prof. Andrzejem Elżanowskim „Krowa też człowiek”
– wywiad z prof. Janem Hartmanem „Nie przekraczajmy granicy szaleństwa, bo inaczej niczego nie zjemy”

Po spotkaniu z pewnością napiszę relację i podsumowanie, wówczas również odniosę się do powyższych tekstów.

Zainteresowani uczestnictwem w debacie mogą pisać na adres: jakurzadzicswiat@gazeta.pl lub o zgłaszać się telefoniczne: 22 555 49 82.

Jakiś czas temu w ramach projektu „Psubraty” miałem okazję spotykać się z dziećmi i młodzieżą zarówno w podstawówkach, jak i gimnazjach i liceach. Pytania, które wtedy słyszałem, nie były wcale mniej interesujące od tych, które zadają całkiem dorośli ludzie, a przynajmniej Ci z nich, którzy nie zajmują się na co dzień tematyką relacji człowieka z resztą zwierząt.

Przeczytaj także: „The Experience of Animality in Culture, Science and Common Sense – konferencja w Warszawie (11-13.10.2012)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *