O mnie

Darek Gzyra

Jestem działaczem społecznym, publicystą, doktorantem w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, wykładowcą na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Zajmuję się kwestiami etycznymi związanymi z relacjami człowieka z resztą zwierząt oraz estetyką. W 2018 roku ukazała się moja książka „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), dzięki której w 2018 roku zostałem zgłoszony do nagrody Paszporty POLITYKI. Jestem także autorem licznych artykułów w recenzowanych monografiach oraz czasopismach naukowych, regularnie uczestniczę w konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Etycznego, w którym pełnię funkcję Kierownika Sekcji Studenckiej. Pełnię także rolę redaktora naukowego działu etyka praw zwierząt interdyscyplinarnego rocznika naukowego „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Od roku 2014 jestem członkiem Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura (LAS-TK) przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

W 2003 r. byłem jednym z założycieli nieformalnej grupy „Inicjatywa Empatia”, a rok później Stowarzyszenia Empatia, z którym byłem związany do roku 2014. W latach 2004-2008 i 2013-2014 byłem prezesem Empatii, w latach 2008-2010 członkiem Rady Programowej, w latach 2010-2013 byłem w zarządzie stowarzyszenia. W roku 2013 ukończyłem kurs „Zwierzęta, gender i kultura. Analiza polskiej kultury popularnej i wizualnej. Perspektywa (eko)feministyczna” w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Wielokrotnie komentowałem kwestie etyki relacji człowieka z innymi zwierzętami dla mediów ogólnopolskich i lokalnych. Publikowałem m.in. w Przeglądzie Filozoficznym, Artmixie, Kulturze Popularnej, Bez Dogmatu, Magazynie Sztuki, Gazecie Wyborczej, Polityce, Amor Fati, Jednak Książki, Blizie, Wakacie, Dzienniku Opinii, Wschodnim Roczniku Humanistycznym, Fabulariach, Er(r)go, Kropli, Vege, Mentorze, Organicu, Eko i My, Neurokulturze i Zielonych Brygadach.

Uczestniczę w debatach publicznych, przygotowuję prelekcje i wykłady, które prezentowałem mi.n w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Lublinie, Toruniu, Białymstoku i Szczecinie. W 2019 roku byłem prelegentem TEDx Gdynia. Byłem współautorem i współprowadzącym cykliczne spotkania „Aktywizm słów”, odbywające się w warszawskim Tarabuku, a poświęcone prezentacji i omówieniu książek w różnych aspektach dotyczących zwierząt pozaludzkich. Prowadzę grupę Animal studies w Polsce na Facebooku.

Jestem weganinem od 1999 roku i jednym z bohaterów reportażu Uwaga! TVN „Weganie żyją dłużej”. Moje wypowiedzi zawarte są w pierwszym polskim niezależnym filmie dokumentalnym „To tylko zwierzęta”, ukazującym różne oblicza relacji między człowiekiem a innymi zwierzętami, a także w filmie dokumentalnym „Jutro będzie futro”, pokazującym realia wykorzystywania zwierząt dla futer. W roku 2005 byłem nominowany do nagrody „Serce dla zwierząt”. Określam się mianem pragmatycznego abolicjonisty.

Jestem także absolwentem Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Cenię sceptycyzm, jestem ateistą, uwielbiam czarną herbatę z brązowym cukrem. Namiętnie słucham muzyki. Jestem ojcem Bruna i Kai.

Spójrz także: http://animalstudies.pl/tag/gzyra/

W obronie zwierząt